Skip to content

Хронічна безстроковість. Очільник ВС звинувачує комітет ВР у навмисному гальмуванні обрання законників

31.01.2010

Василь Онопенко звернувся до Володимира Литвина з проханням прискорити розгляд подань про обрання суддів на посади безстроково. Зокрема, він висловив претензії до Комітету ВР з питань правосуддя, який, на його думку, умисно перешкоджає формуванню суддівського корпусу в строки, встановлені законом, а також до голови цього комітету Сергія Ківалова, який, як уважає Голова Верховного Суду, вибірково підходить до розгляду матеріалів.

«Прострочені» судді

У своєму зверненні В.Онопенко назвав таку проблему хронічною, адже з 2006 р. в комітеті відбувається накопичення подань, які не розглядаються місяцями і навіть роками.

Так, з 2007 р. про­фільний комітет досі не ви­значився з кандидатами на посади безстроково: судді Високопільського районного суду Херсонської області В.Дригваль призначили перевірку, а переведення в порядку обрання з Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області до Апеляційного суду Одеської області судді В.Зуєвої відкладено, суддю ж Апеляційного суду м.Києва А.Стрижевську жодного разу не було викликано на засідання комітету.

Наголошуючи на несвоєчасному розгляді матеріалів, В.Онопенко зазначив, що з 2008 р. законодавці не розглянули його подання щодо 43 кандидатів, з яких 33 навіть не викликали на засідання комітету. У 2009 р. з 268 рекомендованих осіб розглянуто і прийнято відповідні рішення лише щодо 28.

Однак такі строки не відповідають нормам закону і суперечать ч.1 ст.10 закону про порядок обрання та звільнення з посади професійного судді ВР, згідно з якою комітет при розгляді подань має вкладатися в місячний строк з дня їх надходження, а в разі необхідності перевірки фактів, які не дають можливості прийняти рішення, цей строк може бути продовжений не більше ніж на 2 місяці.

Зарплата без роботи

Згідно з листом В.Онопенка до В.Литвина наслідком такої бездіяльності комітету ВР є зростання навантаження на служителів Феміди, уповноважених здійснювати правосуддя, через що погіршується оперативність та якість роз­гляду справ, знижується рівень захисту прав і свобод людини і громадянина. Зокрема, виникають серйозні проблеми із забезпеченням реалізації принципу доступу людей до суду та забезпечення їх права на вирішення справи впродовж розумного строку.

Катастрофою ж Голова ВС уважає те, що в місцевих судах найближчим часом може не залишитися жодного повноважного судді. Так, у зверненні голови Київського районного суду м.Полтави В.Шияна йдеться, що з 13 штатних суддів цієї установи протягом 2009 р. працювали лише 4. Матеріали щодо судді О.Логвінової до часу її обрання перебували на розгляді в комітеті більш ніж 10 місяців, матеріали ж щодо обрання безстроково інших п’яти суддів цього суду (Н.Яковенко, Т.Турченко, А.Антонова — з лютого 2009 р., О.Самсонова — з липня 2009 р., а Л.Васильєва — з листопада 2009 р.) й досі перебувають на розгляді.

Крім того, зазначив Голова ВС, у Глобинському районному суді Полтавської області працює лише один суддя з п’яти штатних, що призвело до зупинки розгляду понад 500 кримінальних, цивільних, адміністративних справ. Водночас із вересня минулого року в комітеті лежить подання щодо безстрокового обрання Р.Марущак до цього суду, однак розгляд цієї кандидатури не здійснюється, незважаючи на направлене в жовтні 2009 р. до парламентського підрозділу звернення Голови ВС із цього приводу.

Керманич найвищого органу в системі судів загальної юрисдикції наголосив, що проблема з обранням не обійшла й установу, яку він очолює. Так, у комітеті на розгляді перебувають справи 7 кандидатів на посади у ВС, стосовно чотирьох з них направлено матеріали до ВР ще в липні 2009 р. При цьому інших суддів, які разом з ними в червні 2009 р. отримали рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів щодо обрання безстроково, ще в жовтні обрано. Зокрема, до Вищого адміністративного суду Ю.Рецебуринського й Л.Мороз. Це при тому, що ВС неодноразово звертався до парламенту з приводу того, що через наявність вакансій навантаження на суддів найвищої інстанції є надмірним.

Разом з тим В.Онопенко наголосив і на тому, що справи певних кандидатів розглядаються комітетом неймовірно швидко. Як приклад він навів обрання членом Вищого господарського суду С.Могили, матеріали щодо якого було розглянуто за один день. «17 лютого 2009 р. ці матеріали надійшли до комітету, наступного дня були розглянуті на його засіданні, і вже 19 лютого цього суддю було обрано парламентом на вказану посаду», — зазначив В.Онопенко.

Діана Покровська

На минулому тижні члени комітету знову не змогли зібратися на засідання. Отже питання щодо безстрокового обрання суддів вирішуватиметься вже на шостій сесії — в лютому.

Коментар

Юрій БУТ, голова підкомітету з питань формування суддівського корпусу Комітету ВР з питань правосуддя:

— Чи дійсно нині в комі­теті залишаються нерозглянутими близько 240 подань Голови ВС?

— Це дійсно так. Історія з нерозглянутими Комітетом ВР з питань правосуддя поданнями щодо обрання суддів безстроково має глибоке коріння і, відповідно, своє пояснення.

З моменту формування комітету у Верховній Раді V, VI скликань ні на місяць не припинялася його робота. Регулярно проводилися засідання і розглядалися подання про призначення суддів безстроково. Голови Вищого адміністративного і Вищого господарського судів регулярно направляли в комітет свої подання про обрання суддів безстроково. На жаль, про Верховний Суд цього сказати не можна. З квітня до грудня 2007 року Голова ВС не направив до Верховної Ради жодного такого подання. А це — судді 666 судів загальної юрисдикції, відносно яких подання може подати тільки він. Проте в січні—лютому 2008 року з Верховного Суду раптом надійшли всі подання, матеріали щодо яких були оформлені раньше— ще з квітня 2007-го.

Ми змогли виправити ситуацію, розглядаючи по 35—40 подань на кожному засіданні. За час роботи ВР VI скликання комітет розглянув близько 1200 подань про обрання суддів безстроково.

Наш комітет від сесії до сесії незмінно був рекордсменом з кількості проведених засідань і розглянутих питань, тому висувати претензії до його роботи безвідповідально.

— Що або хто перешкоджає своєчасному розгляду цих матері­алів сьогодні?

— Останнім часом у роботі комітету стався збій. Вперше за більш ніж трирічну історію цього парламентського підрозділу на кількох засіданнях підряд не було кворуму: не відбулися засідання 2 і 16 грудня 2009 року. Чимало народних депутатів без поважних причин перестали відвідувати засідання комітету.

Закон & Бизнес

Advertisements
Напиши коментар

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: