Skip to content

ЗАЯВА ПРЕС-СЛУЖБИ ВАСУ: У зв’язку з відсутністю належного фінансування адміністративні суди знову опинилися на межі припинення процесуальної діяльності

27.01.2010

В адміністративних судах відсутні кошти на основні витратити, без яких неможливо здійснювати судочинство: поштові послуги, послуги зв’язку, придбання паперу, дисків, конвертів, програмного забезпечення, у деяких судах немає грошей і на виплату заробітної плати.
Кошти, обіцяні ще наприкінці минулого року адміністративним судам зі стабілізаційного фонду країни, так і не були виділені.
Особливої загрози набуває ситуація, що склалася, у період виборчого процесу, де адміністративним судам відведено надзвичайно важливу роль – розв’язувати виборчі спори. Таким чином, зволікання з вирішенням питання належного фінансування Вищого адміністративного суду України, апеляційних та окружних адмінсудів ставить під загрозу їх діяльність з розгляду адміністративних справ, пов’язаних із виборчим процесом.

Нагадаємо, що ситуація із фінансуванням потреб адміністративних судів на здійснення правосуддя є вкрай незадовільною протягом усього часу існування адміністративного судочинства в Україні. За словами Голови ВАСУ Олександра Пасенюка, це автоматично спричиняє реальну загрозу вимушеного порушення конституційних прав і свобод громадян України.

Як повідомив О. Пасенюк, сьогодні Вищий адмінсуд надіслав чергове звернення до Уряду країни та Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя про критичний рівень фінансування адміністративних судів, і сподівається на вирішення цього нагального питання якомога скоріше. Слід зазначити, що лише минулого року керівництво ВАСУ та органи суддівського самоврядування надіслали близько тридцяти подібних звернень до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, проте становище з фінансуванням так і не змінилося.

До слова, Вищому адмінсуду в І кварталі цього року на поштові витрати, оплату послуг зв’язку, закупівлю паперу та ін. передбачено 70 тисяч гривень. Проте ці видатки не профінансовано. За словами Голови ВАСУ, відсутність коштів негативно впливає на ефективність роботи суду і призводить до суттєвої затримки оформлення та надіслання процесуальних документів учасникам судового процесу.

Нагадаємо, що саме Вищий адміністративний суд України, відповідно до частини 11 статті 176 Кодексу адміністративного судочинства України, під час виборів Президента України виступатиме як суд першої і останньої інстанції в разі оскарження їх результатів.

На межі припинення процесуальної діяльності сьогодні опинилися всі адміністративні суди країни. Так, у І кварталі 2010 року адміністративним судам передбачено видатки лише на заробітну плату, виплату щомісячного грошового утримання суддям та комунальні послуги. На поштові послуги, послуги зв’язку, придбання канцелярських товарів тощо передбачено 6,8 млн. грн., що становить близько 4 відсотків від потреби. Та навіть ці незначні кошти суди не отримали. Така ситуація з фінансовим забезпеченням адміністративних судів практично паралізує їхню роботу. Деякі апеляційні та місцеві адміністративні суди припиняють свою діяльність, тимчасово не призначають справи до розгляду, адже вони не мають коштів на відправлення сторонам у справі повідомлень, телеграм, ухвал суду.

Так, Донецький апеляційний адмінсуд ще в листопаді минулого року через брак коштів був вимушений припинити приймання апеляційних скарг. Наразі суд приймає та розглядає виключно адмінсправи, пов’язані з виборами Президента України. За підрахунками, на місяць лише на поштові витрати суду необхідно 800 тисяч гривень, тоді як ані на марки, ані на конверти Донецькому апеляційному адміністративному суду не виділено жодної гривні.

Як повідомив Голова Дніпропетровського апеляційного адмінсуду Олександр Мартиненко, в очолюваному ним суді від початку року також немає можливості відправляти службову поштову кореспонденцію, а кількамісячна заборгованість суду за оренду приміщення ставить під загрозу розгляд Дніпропетровським адмінсудом судових справ, у тому числі й виборчих, адже незабаром суд може залишитись без приміщення.

У Харківському апеляційному адміністративному суді перебуває близько 60 тисяч справ, які потребують своєчасного розгляду та відправлення до судів першої інстанції, але, як повідомили в ХААС, через відсутність коштів на поштові відправлення зробити це неможливо. Крім цього, суд має загальну кредиторську заборгованість у сумі майже півтора мільйони гривень.

Подібна ситуація склалася в усіх адміністративних судах країни. Так, кредиторська заборгованість адмінсудів, що виникла внаслідок системного недофінансування судової гілки влади, становить понад 33 млн. гривень. Наприкінці 2009 року були внесені зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» у частині збільшення видатків на утримання апеляційних та окружних адмінсудів, але додаткові кошти так і не були виділені.

http://www.vasu.gov.ua/ua/news_vasu.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=1316

Advertisements
Напиши коментар

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: